Soba Kullanılması İçin Gerekli Bilgiler;

Soba Kullanılması İçin Gerekli Bilgiler;

03.02.2013

SOBANIN KURULMASI
* Sobayı bir tabla üzerine yerleştiriniz.
* Sobanın ısısından daha fazla yararlanabilmek için duvara yaklaştırmayınız. Duvarla soba arasında en az 50 cm mesafe bırakınız.
* Sobayı baca deliğine yakın bir yere kurunuz. Boruları mümkün olduğu kadar kısa tutunuz. Çok fazla dirsekten kaçınınız.
* Baca çekimini zayıflatmamak için boruyu bacaya 5-6 cm den fazla sokmayınız.

SOBANIN YAKILMASI
Kovanızın içine ızgarayı yerleştirip, normal irilikte kömürle doldurunuz. Üstte bıraktığınız boşluğa ince odun ve tahta parçası koyup sobanızın içine yerleştiriniz. Kovanızın üfleme borusunu sobanızın önündeki hava girişine yerleştirmeye özen gösteriniz. (Dipten havalandırmalıda kova tasa oturmalıdır.) Hava girişlerini ve duman kelebeğini açık konuma getirip yakıtı üstten tutuşturunuz. Yanma başlayınca kapak sürgüsünü kapatınız. Kömür üstten tam olarak tutuştuktan sonra üst hava ayarını kapatınız. Sobanın önünde bulunan kapaktaki sürgü ile yanışı istedğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARILAR
Sobanıza atık naylon ve yağlı atıkları bol miktarda atmayınız. Soba astarı ve kovanız çabuk yıpranır, emayede çatlamalar olabilir.

TEMİZLİK ve BAKIM
Kovanın içindeki külün dökülmesiyle sobanın temizliği yapılmış olur. Sobanızın parlak emayeli yüzeylerinin matlaşmaması için soba sıcakken ıslak bezle silmeyiniz. Soba soğuduktan sonra yüzeyleri kuru ve yumuşak bir bezle siliniz.

Kaynak: Can Soba Dayanıklı Tüketim Ev Aletleri